بلاگ اشــــراق | امیرعلی صادقی

ما هنوز در ادامه راه کربلا و شهیدان هستیم ... | فلسفه و حکمت | سیاست و تحلیل | اندیشه اسلامی


تحلیلی بر موضوع #تلگرام و پیام رسان‌های داخلی | Review on #Telegram and internal Messengers


📊📑 متن زیر، تحلیلی است بر تلگرام، فیلترینگ و چرایی های آن و همچنین موضوع پیام رسان‌های داخلی توسط اینجانب:


سلام و وقت بخیر

انتظار میره از فعالین عزیز، پیرامون مسائل گوناگون، بحث های کارشناسی عمیقی داشته باشند.و نه سطحی و گذرا. چرا که این مسائل جدای از اهمیت‌شان، در تصمیم گیری های ما و افراد تحت شعاع تاثیرگذار است.مبحث تلگرام، فیلترینگ و چرایی آن، و پیام رسان های داخلی هم از این قبیل است و باید بصورت دقیق مورد بحث قرار بگیرد.

ببینید، تلگرام را باید از چندین منظر نگاه و بررسی کرد:

۱- اطلاعاتی و امنیتی

۲- اقتصادی و اجتماعی

۳- حقوقی و قانونی


🔺 قبل از بررسی باید این نکته مورد توجه قرار بگیرد که کشور ما از لحاظ سیاسی و مواضع، در جایگاه بسیار حساسی قرار دارد و همین موضوع موجب میشود که تصمیم گیری های ما دقیق تر و کارشناسی تر باشد.

🔹 ابتداعا پیرامون فیلترینگ تلگرام، دلیل تقابل در دستگاه های مختلف کشور (شورای فضای مجازی و دولت، قوه قضاییه و...) باید مورد بررسی قرار داد. عمده دلیل این تقابل تفاوت نوع دیدگاه هاست. دستگاه های امنیتی و قطعا قوه قضاییه دیدگاه کاملا امنیتی-اطلاعاتی و حقوقی به این موضوع دارند. از طرفی دولت که نیمی از شورای فضای مجازی را هم تشکیل می دهند، کاملا مشخص است دیدگاه اقتصادی دارند. همچنین دولت خود را تحت فشار میبیند و سعی دارد از خواسته های مردم جدای از صحیح یا غلط بودن آن، به هرنحوی دفاع کند.

اما کارشناسان وظیفه دارند نگاه واقع بینانه و موشکافانه به این موضوع داشته باشند.


۱- امنیتی و اطلاعاتی

🔸 قطعا هرشخصی که ذره ای دانش سیاسی و روابط بین الملل دنیای امروز را داشته باشد، متوجه خواهد شد که مفاهیمی همچون صلح و تفکرات روشنفکرانه ی دیگر در آن جای ندارد. بلکه این موضوعات پوسته ظاهری هستند و بعد از شکاف این پوسته، قدرت، امکانات دفاعی،  امپراطوری رسانه ها و اینگونه موضوعات هستند که جایگاه شمارو در دنیا مشخص میکند.


🔹 ایران هم از این موضوع جدا نیست و بنابر مواضع (که در این گفتار بحث آن نمی گنجد) دوستان و دشمنانی دارد. قطعا داشتن اطلاعات از رقبا و حفظ امنیت داخلی برای همه کشور ها در راس موضوعات است. 


🔸 گفته نمی شود که بطور قطع تلگرام ارتباط مستقیمی با سایر کشورهای دشمن دارد اما جایگاه سرور های این پیام رسان، مواضع مدیر کنونی آن و بعضا اطلاعات بدست آمده حاکی از آن است که امنیت اطلاعات ۴۵ میلیون ایرانی در خطر است. از طرفی فن مطالعات روی داده های جامعه و مردم یک کشور و حمله های رسانه ای، اعتقادی به آن و شناخت نیازهای مردم برای استفاده آن توسط دشمن قابل انکار نیست. (موضوعات قابل اشاره: ناآرامی های دیماه،  فعالیت های بی محابای معاندان امثال ری استارت، حملات تروریستی مرقد امام و مجلس ...)


۲- مباحث اقتصادی و اجتماعی

🔹 قطعا این مردم هستند که پیام رسان و فضای مورد علاقه خود برای فعالیت های مختلف گروهی و اقتصادی انتخاب میکنند و تحمیل کردن آن امری ست نه تنها نامعقول بلکه ناممکن است. تلگرام بستری خوبی بود برای فعالیت های گروهی، انواع گفتمان ها و شفاف سازی ها و آگاهی ها.


🔸 همچنین فعالیت های اقتصادی شکل گرفته در آن، قطعا موجب افزایش اشتغال مجازی و درآمدزایی شده بوده که امری مثبت است. و حتی فیلترینگ آن تبعات منفی روی اعتماد میان مردم نسبت به حکومت و بالا رفتن نارضایتی خواهد داشت. اما باید دید آیا در مقایسه با مواضع سیاسی و مباحث امنیتی- اطلاعاتی و اهمیت آن، میتوان به همین ویژگی های مثبت دلخوش کرد و چشم را نسبت به تهدیدات بست.(فرض کنید چندین میلیون شغل مجازی در فضایی که هیچگونه مدیریتی برآن نداریم ایجاد شود.حال با کوچکترین تهدیدی برای این فضای خارجی ما، مارا دچار بحرانی هرچند اندک میکند) 

🔹 همچنین بحث ارزی تلگرام که از قبیل مسائل اقتصادی است و نیازمند بررسی دقیق کارشناسی اقتصادی می باشد.


۳- حقوقی و قانونی

🔹 متاسفانه در دنیای امروز تمام هجمه ها به گونه ای روی کشور ما نشانه رفته است که مارا کشوری فاقد آزادی بیان، آزادی رسانه ها و عدم شفافیف و سایر مشکلات از این قبیل نشان میدهد.


🔸 در صورتی که در سند چشم انداز رهبر فرزانه انقلاب، اگر مشاهده کنید یکی از موضوعات اصلی همین آزادی های مشروع در عرصه های مختلف است. قطعا خود کشورهای غربی اگر با مشکلاتی که به ما وارد میشود، دست و پنجه نرم می کردند، همین ایراد ها هم به آنان وارد میشد. البته بازهم اینجا مجال گفتگو بر این موضوع نیست.


🔹 اما بحث حریم شخصی افراد موضوع مورد اهمیتی است که دستگاه های کشور باید به آن بیندیشند که در شرایط فعلی در تلگرام هیچ تضمینی برای آن وجود ندارد. 


🔸 چراکه در نوشته های قبل به آنان اشاره شد و حداقل عدم امنیت به عنوان یک احتمال هرچند در سطح متوسط دیده می‌شود.مباحث قانونی آن و جرائم فضای مجازی مطابق با قانون و درصد های ارائه شده در این خصوص حجت را در این موضوع تمام میکند. (آمارها از 46 الی 70 درصد متغیر است)


🔺 در پـایـان با وجود تمام این مسائل، تصمیم گیری پیرامون فیلترینگ آن به عهده مراجع قانونی آن است و جا دارد اشاره به این موضوع بشود که عدم شفافیت دقیق قانونی بعضا یک معضل است. یعنی مرجع دقیق برای تصمیم گیری کیست و آیا قوه قضائیه اجازه ورود دارد یا خیر؟ که اینها باید از لحاظ قانونی شفاف سازی شود.


🔹اما با گذشت از همه اینها، مهم ترین موضوع تقویت پیام رسان های داخلی و اعتمادسازی به حق آنان در میام احاد مردم است. صحبت و بحث های گوناگون پیرامون تلگرام و مباحث آن گرچه مثبت است، اما مارا به جایی در جهت اهداف ملی نمی رساند. حتی اگر برآیند فیلتر را در نهایت امری منفی در نظر بگیریم.بلکه باید به موضوع اهمیت پیام رسان های داخلی و گفتمان آن پرداخت و در جهت رشد آنان و شفافیت مباحث مرتبط قدم برداشت.

🌹

ساقیا از سر بنه این خواب را / آب ده این سینه‌ی پر تاب را

instagram : @asadeghi_ir
Twitter : @Sadeghi_ir
Designed By Erfan Powered by Bayan